Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
SAS: Red Notice

SAS: Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enemy at the Gates

Enemy at the Gates

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casanova

Casanova

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anna and the King

Anna and the King

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Game of Thrones: The Story So Far

Game of Thrones: The Story So Far

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Peaky Blinders: The True Story

Peaky Blinders: The True Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry