amanda :( has logged 51 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Passion

Passion

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
28
The Hole

The Hole

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
Song to Song

Song to Song

2017
×
Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Edit this entry  
22
Mark of the Thief

Mark of the Thief

×
Read prior review Edit this entry  
22
Chants

Chants

1995
×
Edit this entry  
22
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
Edit this entry  
21
Angel

Angel

1957
×
Edit this entry  
21
Making a Splash

Making a Splash

1984
×
Edit this entry  
21
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
Read the review Edit this entry  
21
Anthem

Anthem

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Capital

Capital

2019
×
Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
19
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Read the review Edit this entry  
11
Angel

Angel

1957
×
Edit this entry  
11
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
Edit this entry  
04
Sogobi

Sogobi

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
Edit this entry  
03
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Cry When It Happens

Cry When It Happens

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
To Die For

To Die For

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Cry When It Happens

Cry When It Happens

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cry When It Happens

Cry When It Happens

2010
×
★★★★★
Edit this entry