• The Brood

  • Stalker

  • Alien

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★★

  • Within the Woods

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Girlfriends

    ★★★★★

  • Grease

  • Peppermint Soda

  • House

    ★★★★★

  • Exorcist II: The Heretic

  • The Devil, Probably

  • Star Wars

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★★

  • News from Home

    ★★★★★

  • Carrie

  • Taxi Driver

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Picnic at Hanging Rock

  • Supervixens

  • Pastoral: To Die in the Country

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • The Exorcist

  • The Wicker Man

  • Badlands

  • American Graffiti

  • The Society of the Spectacle

  • Reminiscences of a Journey to Lithuania

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★★

  • Claire's Knee

  • Husbands

  • Hi, Mom!

  • Multiple Maniacs

    ★★★★★

  • Necrology

  • Berlin Horse

  • Diaries, Notes, and Sketches

    ★★★★★

  • The Color of Pomegranates

  • Eggshells

    ★★★★★

  • Black Panthers

  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One

  • Off the Pig

  • Time & Fortune Vietnam Newsreel

  • Fuses

  • The Graduate

  • La Chinoise

    ★★★★★

  • Bonnie and Clyde

  • Notes on the Circus

  • La Collectionneuse

  • Hare Krishna

  • Daisies

    ★★★★★

  • Made in U.S.A

  • Hold Me While I'm Naked

  • All My Life

  • Cassis

  • I Am Cuba

  • Mary Poppins

  • Band of Outsiders

  • Ako

  • Go! Go! Go!

  • Skyscrapers and Brassieres

  • To Kill a Mockingbird

  • Lawrence of Arabia

  • Vivre Sa Vie

  • West Side Story