2018

Myerla Myerla’s year in review

Myerla’s highest rated films

  • The Thing

    ★★★★★

  • Missing

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★½

  • Dead & Buried

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 285 Films watched
  • 23.8 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

Molly's Game

Jan 1

Last Film

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
124 films
Thriller
119 films
Horror
90 films
Action
61 films
Crime
56 films
Mystery
54 films
Comedy
47 films
Adventure
45 films
Sci Fi
34 films
Fantasy
22 films
USA
223 films
UK
55 films
France
19 films
Germany
15 films
Canada
13 films
Italy
8 films
China
7 films
Japan
6 films
Australia
6 films
Ireland
6 films
English
273 films
French
41 films
Spanish
30 films
German
17 films
Russian
17 films
Italian
12 films
Japanese
8 films
Arabic
6 films
Chinese
6 films
Swedish
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Myerla’s most liked review

Roma

★★★★★

Alfonso Cuaron’s last film was quite literally out of this world yet his latest effort brings him back to Earth but with a story no less epic and profound. Roma is partly based on the director’s life but is told through the eyes of the nanny/maid, Cleo (Yalitza Aparicio), whose…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Red Shoes
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Ravers
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2018

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Cam
  • Lord of War
  • Syriana
  • The Spy Who Dumped Me
  • Slender Man
  • Screamers
  • House of Wax
  • House of Wax
  • Be Cool
  • It's a Wonderful Life
  • Bird Box
  • Missing
  • Inside Man
  • Prince of Darkness
  • The Return of the Living Dead
  • The Breadwinner
  • Hangman
  • Aquaman
  • The Darkest Minds
  • Christopher Robin
  • The Old Man & the Gun
  • Unfriended: Dark Web
  • Leave No Trace
  • Firecreek
  • Rio Bravo
  • Dark Passage
  • Down a Dark Hall
  • Barton Fink
  • Bad Timing
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Shoplifters
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Roma
  • Hot Rod
  • Vera Cruz
  • Shrek
  • Sleepers
  • Hereditary
  • They Won't Forget
  • The Ghost and the Darkness
  • Skyscraper
  • Suspiria
  • The Stepford Wives
  • Incredibles 2
  • They Shall Not Grow Old
  • Outlaw King
  • Widows
  • The Red Shoes
  • Cat People
  • The Untouchables
  • Murder by Numbers
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Peterloo
  • Scream
  • Rififi
  • Mandy
  • The Professional
  • Cold War
  • The Guilty
  • Bohemian Rhapsody
  • Smokey and the Bandit
  • Ocean's Eight
  • The Thing
  • Halloween
  • Local Hero
  • Sunset
  • 22 July
  • Malevolent
  • The Ghost Writer
  • The Guardians
  • Hold the Dark
  • Venom
  • A Simple Favor
  • Reversal of Fortune
  • Nixon
  • All the President's Men
  • The Last Witness
  • Heathers
  • Damien: Omen II
  • How the West Was Won
  • Final Score
  • I Feel Pretty
  • The Nun
  • Life of Pi
  • All the King's Men
  • The Convent
  • Splinter
  • Ruin Me
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Suspiria
  • The Madness of King George
  • Blood Fest
  • BlacKkKlansman
  • American Fright Fest
  • H.M.S. Defiant
  • Our House
  • Boar
  • Climax
  • The Golem
  • Terrified
  • The Dark
  • Open 24 Hours
  • The Witch in the Window
  • Ravers
  • Trespassers
  • What Keeps You Alive
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • The Devil's Doorway
  • Upgrade
  • Anna and the Apocalypse
  • He's Out There
  • The Cleaning Lady
  • Ghostland
  • The Most Assassinated Woman in the World
  • St. Agatha
  • Braid
  • The Ranger
  • Summer of 84
  • Mega Time Squad
  • The Beast from 20,000 Fathoms
  • Rampage
  • The Firm
  • Dead & Buried
  • Wolfen
  • Fire Over England
  • The 'Burbs
  • The Meg
  • Terminal
  • Pitch Black
  • Love, Simon
  • Ant-Man and the Wasp
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Robin Hood
  • Gorky Park
  • First Reformed
  • Red Dragon
  • Three Days of the Condor
  • Peter Rabbit
  • Pacific Rim: Uprising
  • Death Wish
  • In Darkness
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Halloween
  • Hotel Artemis
  • In the Fade
  • The Lady from Shanghai
  • Extinction
  • Anon
  • The Ten Commandments
  • The Man Who Knew Too Much
  • Days of Thunder
  • The Lost Boys
  • The Stranger
  • Scream 4
  • Rising Sun
  • The Intouchables
  • Mom and Dad
  • Gringo
  • Red Sparrow
  • Tag
  • And Soon the Darkness
  • Spinning Man
  • The Woman in the Window
  • Tau
  • The Wolfman
  • The Impossible
  • Land of Mine
  • Blood Diamond
  • Slumber
  • Shelter
  • The Titan
  • Angel Heart
  • Mary and the Witch's Flower
  • The Cured
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Nightlight
  • Lakeview Terrace
  • The Next Three Days
  • Jurassic World
  • The 15:17 to Paris
  • Journey's End
  • Thank You for Smoking
  • Solo: A Star Wars Story
  • Primal Fear
  • Man on Fire
  • Training Day
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Early Man
  • The Beach
  • Game Over, Man!
  • Revenge
  • 7 Days in Entebbe
  • Deadpool 2
  • All the Money in the World
  • The Greatest Showman
  • The Strangers: Prey at Night
  • Jeepers Creepers 3
  • The Green Mile
  • Gattaca
  • Identity
  • Truth or Dare
  • Joshua

See all 285

Highly rated films Myerla missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Springsteen On Broadway
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more