2019

Myerla Myerla’s year to date

Myerla’s highest rated films

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Le Trou

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★½

  • The Spy Gone North

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Fail-Safe

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 161 Films watched
  • 23 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Predestination

Jan 1

Last Film

The Matrix

Jul 18

Genres, Countries & Languages

Drama
81 films
Thriller
65 films
Comedy
43 films
Action
39 films
Horror
34 films
Adventure
33 films
Sci Fi
32 films
Crime
31 films
Mystery
23 films
History
12 films
USA
122 films
UK
32 films
Canada
17 films
France
14 films
Germany
6 films
Australia
5 films
Italy
5 films
South Korea
4 films
Japan
3 films
Spain
3 films
English
149 films
Spanish
20 films
French
15 films
Russian
9 films
Italian
9 films
German
9 films
Japanese
8 films
Korean
4 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Myerla’s most liked review

Rocketman

★★★★

If there’s one thing the movie industry is good at it is noticing a slight trend and then trying to capitalise on it. Even though an Elton John biopic has been in the works for years, the success of A Star is Born and Bohemian Rhapsody made for promising signs…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

FrightFest: Beneath the Dark Heart of Cinema
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2019

  • The Matrix
  • The Hole
  • Fear Island
  • Shaft
  • Fright Night
  • Kursk
  • Laura
  • The Prodigy
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Core
  • A City of Sadness
  • Fighting with My Family
  • The Girl in the Spider's Web
  • Child's Play
  • Men in Black: International
  • Cold Pursuit
  • Late Night
  • Toy Story 4
  • Booksmart
  • The King of Comedy
  • Head Count
  • The Night Sitter
  • La Cérémonie
  • Diego Maradona
  • Murder Mystery
  • Men in Black
  • A Private War
  • Instant Family
  • Escape Room
  • Killer Klowns from Outer Space
  • I Am Mother
  • Dark Phoenix
  • Bedeviled
  • The Perfection
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Front Page
  • Ma
  • Lured
  • Where Hands Touch
  • Good bye, Lenin!
  • At Eternity's Gate
  • Time Trap
  • High Crimes
  • Casque d'Or
  • Aladdin
  • Rocketman
  • Mary Queen of Scots
  • Back to the Future
  • Birds of Passage
  • Woman at War
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Destination Tokyo
  • Bumblebee
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Holmes & Watson
  • Eighth Grade
  • The Curse of La Llorona
  • Lady Bird
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Journey to the Center of the Earth
  • Next of Kin
  • The Highwaymen
  • Bonnie and Clyde
  • Avengers: Endgame
  • The Spy Gone North
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Blood Rage
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Mortal Engines
  • A Few Good Men
  • The Silence
  • Jurassic Park
  • The Shining
  • Sudden Fear
  • Look Away
  • Mary Poppins Returns
  • The Player
  • Charade
  • The Possession of Hannah Grace
  • Phantom Lady
  • Shazam!
  • Assassination Nation
  • The White Crow
  • Out of Blue
  • The Crucifixion
  • Robin Hood
  • Superman
  • Us
  • Night Moves
  • Slaughterhouse Rulez
  • Triple Frontier
  • Everybody Knows
  • Hell Fest
  • Overlord
  • FrightFest: Beneath the Dark Heart of Cinema
  • Return of the Hero
  • Le Trou
  • Get Out
  • Captain Marvel
  • Fail-Safe
  • The Hidden Fortress
  • The Jackal
  • The Spanish Main
  • Isn't It Romantic
  • The Desperate Hours
  • The Parallax View
  • Hunter Killer
  • Roman Holiday
  • The Pact
  • Green Book
  • Johnny English Strikes Again
  • First Man
  • Deceived
  • Happy Death Day 2U
  • All About Eve
  • Executive Suite
  • A Star Is Born
  • If Beale Street Could Talk
  • Distorted
  • Dog Day Afternoon
  • Prom Night
  • The Wife
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Alita: Battle Angel
  • Winchester '73
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Predator
  • Burning
  • Velvet Buzzsaw
  • Glass
  • Schindler's List
  • Vice
  • eXistenZ
  • Stagecoach
  • Dunkirk
  • Inception
  • Mara
  • The Battle of Algiers
  • Crazy Rich Asians
  • IO
  • Beautiful Boy
  • Stan & Ollie
  • Suspect
  • Dogman
  • The Lion in Winter
  • The Children Act
  • Small Soldiers
  • Shadow of a Doubt
  • You Were Never Really Here
  • The Room
  • Searching
  • War of the Worlds
  • One Cut of the Dead
  • The Favourite
  • The Eagle Has Landed
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Snowpiercer
  • Predestination

Highly rated films Myerla missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Apollo 11
  • Portrait of a Lady on Fire

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more