Sort by

MyMirrorLies! has logged 479 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Network

Network

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry