Sort by

MyMirrorLies! has logged 49 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Survival of the Dead

Survival of the Dead

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Burning

The Burning

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry