Sort by

Inherent Vince has logged 40 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mass

Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry