Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Zero Days

Zero Days

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dry Summer

Dry Summer

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gamera

Gamera

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead or Alive: Final

Dead or Alive: Final

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

At the Suicide of the Last Jew in the World in the Last Cinema in the World

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
The Nest

The Nest

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Always (crashing)

Always (crashing)

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Angel

Nightmare Angel

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crash!

Crash!

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle in Outer Space

Battle in Outer Space

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The H-Man

The H-Man

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Intruder

Intruder

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vanina

Vanina

1922
×
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ghoul

The Ghoul

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Baron

The Baron

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elementa

Elementa

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Feelings of Mountains and Waters

Feelings of Mountains and Waters

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Abuelitos

Abuelitos

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lust of Angels

The Lust of Angels

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Buy Bling, Get One Free

Buy Bling, Get One Free

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry