lauren has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Invictus

Invictus

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Billy Star

Billy Star

2017
×
Edit this entry  
01
Invictus

Invictus

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Keith Haring Uncovered

Keith Haring Uncovered

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Invictus

Invictus

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
20
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Edit this entry  
01
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Chance

One Chance

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Social Animals

Social Animals

2018
×
Edit this entry  
05
John Q

John Q

2002
×
★★
Edit this entry  
01
John Q

John Q

2002
×
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Affair

An Affair

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry