mysteryroach6 has logged 58 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baxter

Baxter

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Threads

Threads

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of Fear

Night of Fear

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Angst

Angst

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trip

The Trip

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
After-School Special

After-School Special

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elephant

Elephant

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Malice in Wonderland

Malice in Wonderland

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Gamma People

The Gamma People

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry