Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her Love Boils Bathwater

Her Love Boils Bathwater

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anna Magdalena

Anna Magdalena

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
36

36

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
New Delhi

New Delhi

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Picnic

Picnic

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
April Story

April Story

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Is Happy, Mary Is Happy

Mary Is Happy, Mary Is Happy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
PTU

PTU

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blind

Blind

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rurouni Kenshin: The Beginning

Rurouni Kenshin: The Beginning

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mimi

Mimi

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
Edit this entry  
27
La La La at Rock Bottom

La La La at Rock Bottom

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tamako in Moratorium

Tamako in Moratorium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 8th Night

The 8th Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
37 Seconds

37 Seconds

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Hour

Blue Hour

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Gentle Breeze in the Village

A Gentle Breeze in the Village

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Family

Tokyo Family

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Malik

Malik

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aanum Pennum

Aanum Pennum

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Sara'S

Sara'S

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
A Family

A Family

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry