• The Alpinist

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Knives Out

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Free Solo

  • Incredibles 2

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Deadpool 2

  • Hereditary

  • The Death of Stalin

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Alien: Covenant

    ½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Wind River

  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★½

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★

  • A Silent Voice

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

  • Your Name.

  • The Neon Demon

    ★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

  • The Jungle Book

  • Zootopia

  • Deadpool

  • Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★½

  • Spectre

  • Straight Outta Compton

    ★★½

  • Kung Fury

  • Mushi-Shi: The Next Chapter - Drops of Bells

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★

  • Ex Machina

  • Nightcrawler

  • Guardians of the Galaxy

  • The Amazing Spider-Man 2

  • Mushi-Shi: The Shadow That Devours the Sun

  • Divergent

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • Enemy

  • Snowpiercer

    ★★★

  • The Wind Rises

  • Little Witch Academia

  • Django Unchained

    ★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★

  • Skyfall

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part II: Eternal

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part I: Beginnings

  • Wolf Children

  • The Dark Knight Rises

  • Ted

  • The Amazing Spider-Man

  • Prometheus

  • The Hunger Games

  • Sinister

  • Hostel: Part III

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

  • Rise of the Planet of the Apes

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Drive

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

  • Grave Encounters

  • Sucker Punch

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Social Network