Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scooby-Doo! and the Loch Ness Monster

Scooby-Doo! and the Loch Ness Monster

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
★½
Edit this entry  
04
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
03
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
25
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
Edit this entry  
31
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
17
Divergent

Divergent

2014
×
Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry