mystic_smilez has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
Edit this entry  
31
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
17
Divergent

Divergent

2014
×
Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Edit this entry