m. has logged 21 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★
Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry