Sort by

MythoBeanz has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of the Unnamable

Shadow of the Unnamable

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rampage: Capital Punishment

Rampage: Capital Punishment

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rampage

Rampage

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unnamable II

The Unnamable II

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shuttered Room

The Shuttered Room

1967
×
★½
Edit this entry  
17
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Whisperer in Darkness

The Whisperer in Darkness

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cool Air

Cool Air

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Banshee Chapter

Banshee Chapter

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Cthulhu

Cthulhu

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Resurrected

The Resurrected

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Void

The Void

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry