Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Yggdrasill: Whose Roots Are Stars in the Human Mind

Yggdrasill: Whose Roots Are Stars in the Human Mind

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Cat of the Worm's Green Realm

The Cat of the Worm's Green Realm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Duplicity I

Duplicity I

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Controlled Burn

Controlled Burn

×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Glauben Sie nicht, dass ich eine Amazone bin

Glauben Sie nicht, dass ich eine Amazone bin

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of My Mother in Her Garden

Portrait of My Mother in Her Garden

1981
×
Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
In Water

In Water

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lorax

The Lorax

2012
×
Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Edit this entry  
06
Haiku

Haiku

2009
×
Edit this entry  
06
Haiku

Haiku

2009
×
Edit this entry  
06
Me and the Cult Leader

Me and the Cult Leader

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Ebb of Forgetting

The Ebb of Forgetting

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Senritsu Kaiki File Super Kowa Too! Dark Mystery: Snake Woman

Senritsu Kaiki File Super Kowa Too! Dark Mystery: Snake Woman

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Wandering

Wandering

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Serenade for HINA

Serenade for HINA

2019
×
Edit this entry  
16
Shirome

Shirome

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Clepsydra

Clepsydra

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Call Me Chihiro

Call Me Chihiro

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Record of Sweet Murder

A Record of Sweet Murder

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Walk Up

Walk Up

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Re/Member

Re/Member

2022
×
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dragon Ball: Sleeping Princess in Devil's Castle

Dragon Ball: Sleeping Princess in Devil's Castle

1987
×
Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies

Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies

1986
×
Edit this entry  
11
À l'instant

À l'instant

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
10
One Piece: Clockwork Island Adventure

One Piece: Clockwork Island Adventure

2001
×
Edit this entry  
08
Eugenie de Sade

Eugenie de Sade

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Women Under Hitler's Flag

Women Under Hitler's Flag

2023
×
★★★½
Edit this entry  
07
Case Closed: The Culprit Hanzawa

Case Closed: The Culprit Hanzawa

2022
×
Edit this entry  
31
Rest

Rest

2015
×
Edit this entry  
30
One Piece: The Movie

One Piece: The Movie

2000
×
Edit this entry  
30
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Senritsu Kaiki File Super Kowa Too! Fear Adventure: Kokkuri-san

Senritsu Kaiki File Super Kowa Too! Fear Adventure: Kokkuri-san

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Garden Just before Dawn

The Garden Just before Dawn

2003
×
Edit this entry