Tyler has logged 174 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wizard of Mars

The Wizard of Mars

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare II: Baron Samedi

Nightmare II: Baron Samedi

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trailer Park Boys: Drunk, High and Unemployed: Live In Austin

Trailer Park Boys: Drunk, High and Unemployed: Live In Austin

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oceans

Oceans

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killings at Outpost Zeta

The Killings at Outpost Zeta

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cannibal in the Jungle

The Cannibal in the Jungle

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superstition

Superstition

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackass Presents: Bad Grandpa .5

Jackass Presents: Bad Grandpa .5

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
I Miss You, Hugs and Kisses

I Miss You, Hugs and Kisses

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fantastic Mr Feynman

The Fantastic Mr Feynman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Abandoned Mine

Abandoned Mine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Communion

Communion

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Bloody Apes

Night of the Bloody Apes

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Brain Eaters

The Brain Eaters

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Necro Files

The Necro Files

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Area 51

Area 51

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Space Truckers

Space Truckers

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry