Sort by

maya has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
Edit this entry  
28
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read prior review Edit this entry  
28
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
Edit this entry  
06
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry