• Sharp Objects

    Sharp Objects

    ★★★★★

    to anyone who's reading this, please just ignore the fact that this is the second time I've logged sharp objects in the span of one week AND consider it my new all time favourite thing.........nothing will top this EVER

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★½

    at times I did think about giving this movie up bc billy brown was really really unsufferable but then again christina ricci❤️❤️❤️

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    watched for my birthday <3

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    I want this soundtrack injected into my veins please and thank you

  • The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

    I may not show it❤️ but I get attached to characters easily and when they suffer and don't end up with the person they love❤️ rather end up at the bottom of a haunted pond❤️ it really b giving me brain damage❤️

  • We Are Who We Are

    We Are Who We Are

    I feel limited in my power of expression, and I only have my feelings as testimony to the value of this show. Lots of moments with no plot, just cinematic imagery, and in times like these where I don't feel desire or passion easily, this awakened excitement for my teen years. I feel like We Are Who We Are showcases what a beautiful chaos life is without coming off as cheesy or forced, and although there is room for more…

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★★

    I've actually finished watching this 5 days ago,,, nevertheless, there's not one day I don't think abt it truly!!!!! Anxiety, guilt, trauma, pain and disillusionment which eat away at people for years and years until it all culminates in the last episode, one of the most captivating I've ever watched. I felt engulfed in all the despair and darkness and I could resonate with every feeling so well, which is what I always want. I love it a lot is what I'm trying to say ig

  • Rebecca

    Rebecca

    ★½

    I think we can all agree that Lily James and Lily James ONLY❤️

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    The best adrenaline rush I've ever gotten and I didn't even leave my bed

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★½

    Not even that perfect skincare routine could make him look like he had his shit togheter💔 doesn't sound very mature to me

  • Carrie

    Carrie

    ★★★½

    If I were the girls picking on Carrie I would've simply just sat there and ate my food❤

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    Samara Weaving your hand in marriage ma'am🤲