Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

In Search of Darkness: A Journey Into Iconic '80s Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Captain

The Captain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Adam & Paul

Adam & Paul

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Misled Youth

Misled Youth

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Hamburg Syndrome

The Hamburg Syndrome

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hellstrom Chronicle

The Hellstrom Chronicle

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
02
My King

My King

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sweat

Sweat

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Last Round

Last Round

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America

BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Land of Ashes

Land of Ashes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
ColOZio

ColOZio

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
29
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Leona

Leona

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Midday Cowboy

Midday Cowboy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Secret Of Dr. Grinberg

The Secret Of Dr. Grinberg

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry