JP has logged 174 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
14
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
Edit this entry  
01
The Student

The Student

2011
×
Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
14
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★
Edit this entry  
11
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
31
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry  
30
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
Edit this entry  
28
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
18
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Read the review Edit this entry  
17
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
16
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
16
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
Edit this entry  
01
Aparajito

Aparajito

1956
×
Edit this entry  
01
Beyond Oblivion

Beyond Oblivion

1956
×
Edit this entry  
01
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
31
Ordet

Ordet

1955
×
Edit this entry  
30
Rififi

Rififi

1955
×
Read the review Edit this entry  
30
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
Edit this entry  
29
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
28
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
26
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
25
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
Edit this entry  
25
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
Edit this entry  
19
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry