• A Woman Is a Woman

    A Woman Is a Woman

    ★★★★½

    Great name, great poster, great movie.

    I love how Godard completely deconstructed and decimated the use of music in film in this one. I don't know if people are aware but music in film/tv/plays/etc really did a number on the perception of music in general in the past 100 years or so. There are certain musical things that are now inseparable from the plot points or situations they usually represent in stories. So like an easy one is the whole…

  • Ticket of No Return

    Ticket of No Return

    ★★★

    A very strange movie about alcoholism. The plot is similar to Leaving Las Vegas, protagonist goes out of town to drink themselves to death, but it’s mostly watching this woman dressed in extravagant and unusual dresses wander around Berlin aimlessly while drunk. There’s a bit more to it but not much. She says maybe 10 words the entire movie. Where this thing is great is visually; very colorful and weird and a bunch of unique things to look at. Several…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    This was alright. Hard not to think of Ready Player One which I thought was slightly better but it’s not exactly the same plot. 

    It’s also hard not to think of how great she is in Killing Eve every time I see Jodie Comer in a movie. I’ve been waiting for some serious director to realize she can act and put her in a good movie. Here’s to hoping The Last Duel is good, you never know with Ridley Scott. …

  • Immortals

    Immortals

    ★★½

    So I was trying to watch the new Marvel movie Eternals and something went horribly wrong obviously because this is a review for a movie called Immortals. In my defense, they are pretty similar names; they mean the same thing essentially and even have a lot of the same letters in them. I did wonder why this new release looked like it was trying to cash in on the 300 craze a decade after it ended but I still didn’t realize…

  • Involuntary

    Involuntary

    ★★★★

    The third Ostlund movie I’ve seen now and I think I’m starting to really like this guy’s style. I saw The Square first which I wasn’t too high on but then got blindsided by Force Majeure. It was one of the most uncomfortable films I’ve ever seen and it’s about something that on paper doesn’t seem like it would produce such a traumatic experience. 


    Involuntary here deals with the same thing that made Force Majeure so hard to watch which is…

  • Je, tu, il, elle

    Je, tu, il, elle

    ★★★★

    If a spoonful of sugar helps the medicine go down, just imagine what a hundred spoonfuls would do!

    The first act of this early Akerman film is one of the best visual representations of depression I’ve ever come across. It consists of our protagonist in some sort of self imposed isolation in a barren room for a month, mostly sleeping or aimlessly lounging about. Over the twenty some minutes of screen time she eats copious amounts of sugar by the…

  • Best Man Down

    Best Man Down

    ★★★

    Was definitely expecting a dumb wedding comedy going in but it’s a drama with some light comedy. It was surprisingly heart felt and very well acted by all the leads. I think maybe there was a little too much going on though which held it back from being a better movie. Either that or the main plot points being obscured until a late reveal was the wrong choice. If they just told the story from start to finish instead of jumping around chronologically to create mystery it probably would’ve been better off. In any case, it’s definitely watchable and better than you’d think given the title/poster.

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★½

    It’s watchable if you don’t think too hard. Kind of lazy comedy wise though like they used the line “I’m really beginning to not like you” twice and it’s not even original. You’d think with such a giant budget they could maybe hire some comedians to throw in some jokes here and there. Idk maybe they’re hard to find in LA.

  • Louder Than Bombs

    Louder Than Bombs

    ★★★★½

    Another great, compassionate, self assured movie by Joachim Trier. This guy is for real, can’t wait to see his new one. 

    He has his own style and it never felt derivative but all the artistic flair in the flashback sections reminded me of Mike Mills and made me want to watch Beginners again. The overwhelming empathy present in the movie reminded me of Mike Leigh and made me want to watch Secrets & Lies again. The acting was really great, especially…

  • Black Moon

    Black Moon

    ★½

    Went into this one blind....

    I did not expect any of what’s in here from Malle. I was settling in for a well written coming of age movie and got some absurdist fantasy movie with very little dialogue. Absurdist is probably too kind, it’s nonsense pretty much. I mean there’s definitely a lot of symbolism but I’m not sure why I should care. The characters don’t have names or personalities and there isn’t really any discernible plot besides the protagonist…

  • Vacation

    Vacation

    ★★½

    Surprisingly really funny in spots. The four corners jurisdictional dispute was pretty genius. And the quality of comedic actors they got for these small bits throughout the movie was impressive. All around actually I found the casting to be excellent. The actor who played the older son had some comedic chops I think. 

    But they take every joke and beat it into the ground almost instantly. The bully younger son bit got old before we even left Chicago. I loved…

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★½

    I’m not really a horror fan so October for me has become this weird month every year where letterboxd bores me to tears and I have to find some other way to put off all the things I actually need to do.  This year I was going to get in the spirit and watch movies that I’ve been afraid to watch for whatever reason. The three I had in mind were this, Eraserhead, and Au Hasard Balthazar. Well I procrastinated…