• The Call

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Intruder

  • The Half of It

  • Milea

    ½

  • Minari

    ★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Shirley

    ★½

  • Black Bear

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Saint Maud

    ★★★★½

  • Bad Education

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • The Platform

    ★½

  • The King

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • The Assistant

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

  • Dilan 1991

    ★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

  • Honey Boy

    ★★★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★½

  • Fyre

    ★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★★

  • Boy Erased

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Ghostland

    ★★★½

  • Isle of Dogs

  • Dilan 1990

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★½

  • Virus Tropical

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★

  • Okja

    ★★

  • My Friend Dahmer

    ★★★

  • Hot Summer Nights

    ★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • Super Dark Times

    ★★★½

  • Columbus

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★★½

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • Sausage Party

    ★★★

  • Hush

    ★★★½

  • Demolition

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★½