Sort by
  • The Banshees of Inisherin

    ★★★½

  • BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Belfast

    ★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Beanpole

    ★★★★★

  • Deerskin

    ★★★

  • The Son

    ★★★★

  • Roma

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Transit

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Forgotten

    ★★

  • Papillon

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★½

  • Solace

    ★★★½

  • A Hole in My Heart

    ★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • The Lunchbox

    ★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★½

  • The Turin Horse

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★★

  • Next

    ★★

  • The Death of Mr. Lazarescu

    ★★★★★

  • The Sea Inside

    ★★★★

  • 2046

    ★★★★

  • Dealer

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • In the Darkness of Time

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • In Praise of Love

    ★★★½

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • The Beach

    ★★★★

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★½

  • Meet Joe Black

    ★★★

  • The Edge

    ★★★★½

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • The Fifth Element

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Land and Freedom

    ★★★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • The Moon

    ★★★★

  • The Dream of a Ridiculous Man

    ★★★★

  • Night on Earth

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Daughters of the Dust

    ★★★★★

  • Larks on a String

    ★★★

  • A Short Film About Love

    ★★★★

  • A Short Film About Killing

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Blind Chance

    ★★★★½

  • Merlín

    ★★★½

  • Down by Law

    ★★★★