Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
R.M.N.

R.M.N.

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
05
Lost and Found

Lost and Found

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue

Blue

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eastern Front

Eastern Front

2023
×
Edit this entry  
13
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dealer

Dealer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Larks on a String

Larks on a String

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mother

Mother

1926
×
★★★½
Edit this entry  
26
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Childhood of Maxim Gorky

The Childhood of Maxim Gorky

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry