Sort by

Nadia has logged 58 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Papillon

Papillon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Childhood of Maxim Gorky

The Childhood of Maxim Gorky

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Moon

The Moon

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Accidental Death of an Anarchist

The Accidental Death of an Anarchist

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merlín

Merlín

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hole in My Heart

A Hole in My Heart

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Next

Next

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry