Sort by

nadine has logged 223 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Same Moon

Under the Same Moon

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry