nad 🔪 has logged 49 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Some Kind of Hate

Some Kind of Hate

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Messengers

The Messengers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry