• Minnal Murali

  • The Matrix Resurrections

  • Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

  • Humanization

  • Leader

  • Jai Bhim

  • Sardar Udham

  • Last Night in Soho

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Spencer

  • The Hand of God

    ★★★★½

  • King Richard

  • The Power of the Dog

  • Parallel Mothers

    ★★★★

  • When Pomegranates Howl

  • Shershaah

  • The Suicide Squad

  • Mimi

  • Sarpatta Parambarai

  • Toofaan

  • Titane

  • Feathers

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

  • Haseen Dillruba

  • Sherni

  • Jagame Thandhiram

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ½

  • Karnan

  • Aspirants

  • Even Fake Flowers Have Scent on Happy Days

  • Sandeep Aur Pinky Faraar

  • Wheel of Fortune and Fantasy

  • Drishyam 2

  • Bebia, à mon seul désir

  • The Great Indian Kitchen

  • Master

    ★½

  • AK vs AK

    ★★★

  • Riders of Justice

  • Ludo

    ★★

  • Soorarai Pottru

    ★★½

  • Little Big Women

  • Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

    ★★★½

  • Ginny Weds Sunny

  • Halahal

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

  • V

  • The Disciple

    ★★★★

  • Kilometers and Kilometers

  • Tenet

  • Khuda Haafiz

  • Gunjan Saxena: The Kargil Girl

  • Lootcase

  • Raat Akeli Hai

  • Dil Bechara

  • MOTHER

  • Gulabo Sitabo

  • Choked: Paisa Bolta Hai

    ★★

  • Extraction

  • Tigertail

  • Angrezi Medium

  • The Hunt

    ★★★

  • Kappela

    ★★

  • Kaamyaab

  • Baaghi 3

    ½

  • Guilty

    ★★

  • The Way Back

  • Kannum Kannum Kollaiyadithaal

    ★½

  • Days

    ★★★★

  • Thappad

  • The Trials of Gabriel Fernandez

    ★★★½