• The King's Man

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★

  • Joker

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Glass

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

  • Capernaum

    ★★★½

  • Papillon

    ★★★½

  • The Insult

    ★★★★

  • Split

    ★★★½

  • Lion

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • Sully

    ★★★½

  • Now You See Me 2

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Southpaw

    ★★★½

  • Victoria

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Who Am I

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Predestination

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • Looper

    ★★★★

  • The Dictator

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes

    ★★★★½

  • Up

    ★★½

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★★★

  • Million Dollar Baby

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • The Pianist

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Gladiator

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★½

  • Braveheart

    ★★★★