Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rio

Rio

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry