Sort by

Ken B has logged 286 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Grimsby

Grimsby

2016
×
★½
Edit this entry  
28
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
Edit this entry  
26
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
Edit this entry  
26
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
Edit this entry  
26
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Edit this entry  
26
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
Edit this entry  
26
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
26
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
Edit this entry  
26
Corbett and Courtney Before the Kinetograph

Corbett and Courtney Before the Kinetograph

1894
×
Edit this entry  
26
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
26
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
Edit this entry  
26
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
26
White Mane

White Mane

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Show Boat

Show Boat

1951
×
★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
We're Going on a Bear Hunt

We're Going on a Bear Hunt

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Journey to the Christmas Star

Journey to the Christmas Star

2012
×
★★
Read the review Edit this entry