Sort by

Ken B has logged 68 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Candy

Bad Candy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Q

Q

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
78/52

78/52

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Curse of Halloween Jack

The Curse of Halloween Jack

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween Party

Halloween Party

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Havenhurst

Havenhurst

2016
×
★★
Edit this entry  
24
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Not Quite Hollywood

Not Quite Hollywood

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shelley

Shelley

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
Chiller

Chiller

1985
×
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Summoned

Summoned

2013
×
★★
Read the review Edit this entry