Sort by

Ken B has logged 536 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bloody New Year

Bloody New Year

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shark

Shark

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tiger Who Came to Tea

The Tiger Who Came to Tea

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★
Read other review Edit this entry  
22
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
21
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
The Apology

The Apology

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Santa Who?

Santa Who?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Mask

Mask

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Your Christmas or Mine?

Your Christmas or Mine?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Friends Tigger & Pooh: Super Sleuth Christmas Movie

My Friends Tigger & Pooh: Super Sleuth Christmas Movie

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
It Cuts Deep

It Cuts Deep

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

Duck the Halls: A Mickey Mouse Christmas Special

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stick Man

Stick Man

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Five Star Christmas

Five Star Christmas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
5 Star Christmas

5 Star Christmas

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Follow

Follow

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Brain

The Brain

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Hosts

Hosts

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Krampus Unleashed

Krampus Unleashed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry