Sort by

Nalligood has logged 664 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Warning: Do Not Play

Warning: Do Not Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
12 Tiny Christmas Tales

12 Tiny Christmas Tales

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
it's easy

it's easy

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Void

The Void

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Extraordinary Stories

Extraordinary Stories

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Balnearios

Balnearios

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Point

The Point

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ouija

Ouija

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Absentia

Absentia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan

Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rotten Fruit

The Rotten Fruit

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Restaurant Dogs

Restaurant Dogs

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
C.H.O.M.P.S.

C.H.O.M.P.S.

1979
×
★★
Read the review Edit this entry