Sort by

Nalligood has logged 52 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Britannia Hospital

Britannia Hospital

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reggie's Prayer

Reggie's Prayer

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zachariah

Zachariah

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Horn Blows at Midnight

The Horn Blows at Midnight

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basket Case 3: The Progeny

Basket Case 3: The Progeny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gotti

Gotti

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Courage for Every Day

Courage for Every Day

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry