Sort by

joshua has logged 29 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Call

The Call

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★½
Edit this entry  
10
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry