veronica has logged 40 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
A Private War

A Private War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pacific

The Pacific

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anthem of a Teenage Prophet

Anthem of a Teenage Prophet

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alps

Alps

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
½
Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
An Affair

An Affair

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry