Sort by

NanaOsei has logged 225 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★
Edit this entry  
31
First Love

First Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Thread

The Invisible Thread

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
HELL DOGS

HELL DOGS

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lost Bullet 2

Lost Bullet 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lost Bullet

Lost Bullet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Carter

Carter

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emergency Declaration

Emergency Declaration

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
06
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Minyan

Minyan

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Wild Indian

Wild Indian

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bros

Bros

2022
×
★½
Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★
Edit this entry  
23
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Edit this entry  
19
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★½
Edit this entry  
12
Baby Assassins

Baby Assassins

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

2022
×
★★★
Edit this entry