nanci has logged 62 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★
Edit this entry  
11
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rat Man

Rat Man

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry