Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Taste of Things

The Taste of Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person

Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Beast

The Beast

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Daughters

Four Daughters

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Summer

Last Summer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person

Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Days of Happiness

Days of Happiness

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★½
Edit this entry  
08
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost in the Night

Lost in the Night

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Banel & Adama

Banel & Adama

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Seven Veils

Seven Veils

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monster

Monster

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
East Palace, West Palace

East Palace, West Palace

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nature of Love

The Nature of Love

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8MM

8MM

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Solo

Solo

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Angels' Share

The Angels' Share

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foam

Foam

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Red Rooms

Red Rooms

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Box

The Box

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gang of Four

Gang of Four

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry