Sort by

Olivier has logged 234 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Cakemaker

The Cakemaker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Closeness

Closeness

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trader

The Trader

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Life's a Bitch

Life's a Bitch

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reality

Reality

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry