Sort by

Olivier has logged 254 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diane

Diane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mouthpiece

Mouthpiece

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dirty God

Dirty God

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antigone

Antigone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bare Necessity

The Bare Necessity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mektoub, My Love: Canto Uno

Mektoub, My Love: Canto Uno

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jessica Forever

Jessica Forever

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aujourd'hui ou je meurs

Aujourd'hui ou je meurs

2019
×
Edit this entry  
19
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry