• Psycho

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • Ben-Hur

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Glass

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • Peter Pan

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Pinocchio

  • The Lady Vanishes

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Return to Reason

  • Suspense.

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Joan of Arc

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Two Spirited Beings

  • Thin Watermelon