Sort by

Nashville has logged 2,182 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Pursuit of Happiness

The Pursuit of Happiness

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trucks

Trucks

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolan's Cadillac

Dolan's Cadillac

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loving Memory

Loving Memory

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beloved

Beloved

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What's Motivating Hayes

What's Motivating Hayes

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trisha Brown's Accumulation with Talking Plus Watermotor

Trisha Brown's Accumulation with Talking Plus Watermotor

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One of the Missing

One of the Missing

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One of the Missing

One of the Missing

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Agent Orange

Agent Orange

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Faceless

Faceless

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chowboys

Chowboys

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goodbye, 20th Century

Goodbye, 20th Century

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battleground

Battleground

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Comes But Once a Year

Christmas Comes But Once a Year

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shanty Where Santy Claus Lives

The Shanty Where Santy Claus Lives

1933
×
Read the review Edit this entry  
22
Alias St. Nick

Alias St. Nick

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Captain's Christmas

The Captain's Christmas

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toyland Premiere

Toyland Premiere

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry