Sort by

Nashville has logged 180 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eastwood... A Star

Eastwood... A Star

2002
×
★★
Edit this entry  
30
All on Accounta Pullin' a Trigger

All on Accounta Pullin' a Trigger

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Eastwood & Co.: Making 'Unforgiven'

Eastwood & Co.: Making 'Unforgiven'

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Too Much Johnson

Too Much Johnson

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Harry: The Original

Dirty Harry: The Original

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
On Location: Where Eagles Dare

On Location: Where Eagles Dare

1968
×
★★★
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escaping the NXIVM Cult: A Mother's Fight to Save Her Daughter

Escaping the NXIVM Cult: A Mother's Fight to Save Her Daughter

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spanish Earth

The Spanish Earth

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Point Blank

Point Blank

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom Turk and Daffy

Tom Turk and Daffy

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jerky Turkey

Jerky Turkey

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Little Orphan

The Little Orphan

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Supernova

Supernova

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Giardini

Giardini

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gravesend

Gravesend

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Caribs' Leap

Caribs' Leap

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Western Deep

Western Deep

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Girls, Tricky

Girls, Tricky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadpan

Deadpan

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bear

Bear

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Build the Wall

Build the Wall

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Winter's Child

Winter's Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Tom's Cabin

Uncle Tom's Cabin

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rhythm 23

Rhythm 23

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disorder

Disorder

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doc Brown Saves the World

Doc Brown Saves the World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
John Bronco

John Bronco

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two-Fisted Tales

Two-Fisted Tales

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nurse Sherri

Nurse Sherri

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry