Sort by

Andrew has logged 144 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Who Is Bill Rebane?

Who Is Bill Rebane?

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
On the Bowery

On the Bowery

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twister's Revenge!

Twister's Revenge!

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Game

The Game

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
She Freak

She Freak

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Demons of Ludlow

The Demons of Ludlow

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Great White

Great White

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
¡Mátalo!

¡Mátalo!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Street Fighter's Last Revenge

The Street Fighter's Last Revenge

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Street Fighter

Return of the Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Moment to Kill

The Moment to Kill

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tremors: Shrieker Island

Tremors: Shrieker Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tremors 5: Bloodlines

Tremors 5: Bloodlines

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Thunder Kids

Space Thunder Kids

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kickboxer King

Kickboxer King

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Force Commando

Pink Force Commando

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rana: The Legend of Shadow Lake

Rana: The Legend of Shadow Lake

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Capture of Bigfoot

The Capture of Bigfoot

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alpha Incident

The Alpha Incident

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Black Heroines

Seven Black Heroines

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Giant Spider Invasion

The Giant Spider Invasion

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu on the Bosphorus

Kung Fu on the Bosphorus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crocodile Fury

Crocodile Fury

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Invasion From Inner Earth

Invasion From Inner Earth

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kidnap - Extortion: Robbery By Telephone

Kidnap - Extortion: Robbery By Telephone

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
Monster a Go-Go

Monster a Go-Go

1965
×
Read the review Edit this entry  
23
Dance Craze

Dance Craze

1962
×
Read the review Edit this entry  
23
Twist Craze

Twist Craze

1961
×
Read the review Edit this entry  
23
Murim Bewitched Master

Murim Bewitched Master

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Super Ninja

The Super Ninja

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tremors 4: The Legend Begins

Tremors 4: The Legend Begins

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tremors 3: Back to Perfection

Tremors 3: Back to Perfection

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Princess Madam

Princess Madam

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris Killers

Paris Killers

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dragon, the Hero

The Dragon, the Hero

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Fishing

Gone Fishing

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry