Anwar has logged 34 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Recount

Recount

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ran

Ran

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry